Aktualności

Ochrona sygnalistów – nowe obowiązki dla firm.

Ochrona sygnalistów – nowe obowiązki dla firm.

Ustawa o ochronie sygnalistów, czyli osób zgłaszających naruszenia prawa ma wejść w życie najprawdopodobniej już w grudniu.  Oznacza to, że firmy z sektora prywatnego zatrudniające powyżej 250 pracowników, będą musiały wdrożyć stosowne procedury nawet do końca roku, zaś podmioty zatrudniające 50-250 pracowników, mają obowiązek stworzenia regulaminów zgłoszeń wewnętrznych do 17.12.2023. Projekt ustawy zakłada również obszerny katalog kar za niewykonanie obowiązków określonych ustawą lub podejmowanie działań odwetowych w stosunku do sygnalistów.

Jednym z najgłośniejszych przypadków z udziałem sygnalisty w ostatnim czasie, jest oskarżenie Facebooka przez byłą pracownicę o promowanie przez portal mowy nienawiści. Sygnalistka w tajemnicy przed pracodawcą skopiowała tysiące stron dokumentów związanych z wewnętrzną komunikacją firmy. Informacje przekazała m.in. dziennikarzom „The Wall Street Journal” i wywołała ogólnoświatową dyskusję o roli Facebooka w podsycaniu sporów wewnętrznych w poszczególnych krajach. Dokumenty wykazywały, że rzeczone działania dotykały również społeczności w Polsce.

Już 18 listopada o godzinie 12, zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnym webinarium poświęconym tematyce ochrony Sygnalistów (Whistleblowers). Na spotkaniu omówmy:

  1. Kto to jest Sygnalista i czy trzeba go chronić?
  2. Wymogi dyrektywy UE dot. ochrony Sygnalistów.
  3. Ryzyka związane z brakiem zgodności w obszarze ochrony Sygnalistów.
  4. Panel dyskusyjny nt. sposobów zabezpieczenia się przed ryzykiem.

Webinarium kierowane jest do członków zarządu spółek, prokurentów, prezesów spółdzielni i fundacji, pracowników i menadżerów działów prawnych czy działów HR oraz osób zajmujących się we wspomnianych podmiotach problemem zarządzania ryzykiem, w tym ryzykiem zgodności.

➡️ Więcej informacji i możliwość bezpłatnej rejestracji znajdziecie Państwo na stronie https://bit.ly/2ZMxET3

Grupa Brokerska QUANTUM

Grupa Brokerska QUANTUM Sp. z o.o. ul. Narutowicza 48
90-135 Łódź
tel. (42) 253 80 01 fax. (42) 253 80 10
e-mail: sekretariat@quantum-broker.pl

Nasze przedstawicielstwa